Wariant 1 – student

Ile kosztuje „zrobienie” strony przez studenta ? Widziałem takich co projekty robili na kolenie, po nocach za 500 zł bez rachunku, bez poprawek, bez gwarancji. Cena na pierwszy rzut oka jest super, lecz problemy zazwyczaj zaczynają się później, gdy chcemy „coś” zmienić w serwisie. Często dzwoniąc do wykonawcy jesteśmy zwodzeni, albo po prostu nie odbiera już telefonu, a poprawki wykonywane w innej firmie często pokrywają się kosztowo do ceny stworzenia nowego serwisu. Dodatkowo taka osoba często nie liczy wszystkich kosztów prowadzenia działalności, gdyż nie ma takiej potrzeby.
Czy dużo osób korzysta z takiego rozwiązania ? Dość sporo, szczególnie małe, nowo powstałe działalności.
Czy taka strona się opłaca ? O tym decydują wasi Klienci, strona internetowa to Wasza wizytówka, jak i prezentacja waszej firmy. Jeżeli przynosi Wam to przychód – to tak była to dobra inwestycja.

Wariant 2 – agencja

Koszt strony internetowej jest różny, co zapewne Cię nie zaskoczy.
Zależy on między innymi od:

 • Złożoności projektu
 • Czasu poświęconego na stworzenie projektu
 • Czasu poświęconego na spotkania z Klientem
 • Ilości zdjęć / filmów
 • Ilości pracy grafika / grafików
 • Ilości pracy programisty / programistów
 • Kosztów testów
 • Kosztów marketingowych
 • Kosztów oprogramowania, komputerów / wynajmu biura / prądu itp
 • Marży

Aby sprzedawać / tworzyć strony internetowe potrzebujemy biura z dostępem do internetu, komputerów, oprogramowania – przyjmijmy że miesięczny koszt tych elementów to około 2.000 netto.

By zdobyć Klienta, musimy się reklamować. Koszt reklamy zależy od nas, ale na potrzeby tej kalkulacji przyjmę, że jest to 1.000 netto miesięcznie.

Dalej nie daje to kwoty, więc: zarobki programisty rozpoczynają się od około 3.000 netto miesięcznie, zarobki grafika od 2.000 netto (podkreślam są to kwoty od). Koszt zdjęcia to kilka-kilkanaście złotych, ale niejednokrotnie czas na wyszukanie dobrego zdjęcia to kilka godzin, a co za tym idzie koszt zwykłego zdjęcia do serwisu internetowego rośnie drastycznie.

Na chwilę obecną mamy kwotę 8.000 (celowo nie biorę pod uwagę dodatkowych kosztów ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników). Testy – przeprowadzamy je na każdym etapie programowania strony internetowej w celu wyeliminowania błędów, lecz najwięcej testów wykonywanych jest na końcu, tuż przed oddaniem strony Klientowi. Sadzamy wtedy testera / testerów (często są to osoby niezwiązane z projektem) by sprawdzić czy oby na pewno wszystko działa tak jak zaplanowaliśmy, czy nie ma błędów, po czym sprawdzamy poprawność nagłówków, opisów, tytułów (do tego wykorzystywane jest osobne oprogramowanie). Koszt testów per projekt to od 150 PLN.

Zdjęcia do projektu kosztują zazwyczaj do 50 do 300 PLN(nie liczę tutaj czasu na ich wyszukanie).

Koszt miesięczny w takim wypadku wynosi około 8.300 netto. Tę kwotę powinniśmy podzielić na czas wytwarzania projektu (tydzień, dwa itp). Przy dwóch tygodniach wg tych założeń jest to 4.150 netto.
Czy taka cena jest prawdziwa ? – niestety nie.
Do szczegółowej wyceny brane jest także pod uwagę aktualne obciążenie pracą, stopień skomplikowania projektu, uwzględnienie dodatkowych wymagań, marża czy też obciążenia podatkowe / ZUSowe, jak i wiele pobocznych czynników które mogę cenę podnieść bądź obniżyć.

Cenę jaką my możemy zaoferować klientom za wykonanie strony internetowej to (są to ceny od):

 • Prosta strona – OnePage – od 2.600 netto
 • „Standardowa” strona – od 4.200 netto
 • Sklep internetowy – od 7.200 netto
 • Aplikacje internetowe – wycena indywidualna

Średnia cena standardowej strony internetowej to około 6.500 netto. Rozbudowana strona to koszt około 9.500 netto, zaś sklep internetowy to koszt od 7.200 netto.

Oczywiście tworzymy też strony i sklepy za kwoty zdecydowanie wyższe niż tu podane, ale są to projekty niestandardowe wymagające zdecydowanie wyższego nakładu pracy, jak i czasu potrzebnego na jego stworzenie.

To co jest najważniejsze to, że chcemy się do Państwa dostosować i zawsze możemy rozmawiamy o cenie.
Jeżeli uważacie Państwo, że cena zaproponowana przez nas może być zbyt wysoka, to możecie przyjść i powiedzieć, że dysponujecie określonym budżetem, a my określamy czy i w jakim czasie możemy wykonać projekt.

Proszę pamiętać, że czas poświęcony na projekt graficzny, jak i wykonanie gra olbrzymią rolę przy tworzeniu serwisów internetowych, zazwyczaj jest tak, że im szybciej tym drożej, jednak jak możecie poczekać troszkę dłużej to cena może być odpowiednio niższa.